Compilation of all things math --- questions obtained via students' consultation, related math sites.
* Do also check out my EduTech contributions at go.gov.sg/changcl
Monday, April 19, 2021
p6 fractions (ling math)
Kelly spent 1/3 of her money on 5 pens and 11 erasers. The cost of each pen is 3 times the cost of each eraser. She bought some more pens with 3/4 of her remaining money. How many pens did she buy altogether?